چرا پینگ من با گادپینگ تغییری نکرده است؟

یکی از عوامل مهم تاثیرگذار بر روی پینگ، فاصله جغرافیایی می باشد. وقتی می بینید داخل بازی رقیبانتان پینگ 20 میلی ثانیه دارند و شما با پینگ 90 ms در حال بازی کردن هستید به این دلیل است که آنها از گیم سرور (Game Server) نزدیک ترند و شما دورتر. این یک موضوع کاملا واضح و مشخصیست و لزوما ارتباط مستقیمی با کیفیت اینترنت و زیرساخت و … ندارد.

همانطور که می دانید گادپینگ یک سرویس کاهش پینگ می باشد، سرویس های کاهش پینگ نیز یک نوع V-P-N هستند اما با فیل//ترشکن تفاوت های زیادی دارند.

در سرویس های فیل//ترشکن چیزی به نام سازگاری اینترنت کاربر با سرویس وجود ندارد، کاربر مستقیم به سرورهای خارج از کشور متصل می شود و از فیل//ترینگ عبور می کند و تمام! اما در سرویس های کاهش پینگ شما به سرورهای داخل کشور متصل می شوید و در این میان مواردی از قبیل پینگ داخلی، میزان پکت لاس و … اینترنت دارای اهمیت خواهد بود.

در مطلب زیر به بررسی مهمترین دلایلی که می تواند باعث شود پس از اتصال به سرویس، پینگتان داخل بازی تغییر نکند و یا به محدوده ایده آلتان نرسد می پردازیم.

 

1. روتینگ و سرور اتصالی

ابتدا به روتینگ اتصالی و ریجن بازی دقت کنید که با هم یکسان باشند. برای مثال در صورتی که بر روی سرورهای اروپایی بازی می کنید و به روتینگ ایران-بحرین متصل شوید طبیعتا نتیجه خوبی مشاهده نخواهید کرد، چرا که از نظر جغرافیایی درخواست های شما ابتدا به جنوب کشور (بحرین) رفته و سپس به سمت شمالی (کشورهای اروپایی) بر می گردد و این باعث بالا رفتن پینگتان خواهد شد.

جدا از این مورد، انتخاب اشتباه روتینگ و ریجن بازی ممکن است باعث شود که بازی مورد نظرتان شما را به سرورهای کشورهای دورتر بازی متصل کند که باز هم دلیلی برای بالا رفتن پینگ می باشد.

 

2. پینگ داخلی

A. پینگ داخلی به چه معناست؟

شاید یکی از مهمترین عوامل این لیست همین پینگ داخلی اینترنت باشد. پینگ داخلی به معنی پینگ اینترنت شما تا سرورهای کاهش پینگ (واقع در تهران) می باشد.

با توجه به اینکه سرورهای کاهش پینگ همگی در ایران – تهران – هستند، درخواست های شما پس از اتصال به سرویس ابتدا به تهران و سپس به سمت گیم سرور مقصد خواهد رسید. در واقع پینگ داخلی اینترنت شما هر چقدر باشد بصورت مستقیم بر روی پینگ نهاییتان داخل بازی تاثیر خواهد گذاشت و می توان گفت که کاربرانی که ساکن تهران هستند نتیجه بهتری از سرویس خواهند گرفت.

برای درک بهتر موضوع به مثال زیر توجه کنید. دو کاربر با اینترنت های یکسان (از یک ISP مشترک) قصد استفاده از سرویس گادپینگ را دارند:

کاربر اول: ساکن تهران – پینگِ داخلی : 15 میلی ثانیه – پینگ داخل بازی (با ریجن اروپا) : 140 میلی ثانیه

کاربر دوم: ساکن سیستان و بلوچستان – پینگِ داخلی : 60 میلی ثانیه – پینگ داخل بازی (با ریجن اروپا) : 140 میلی ثانیه

هر دو کاربر پینگ یکسانی داخل خود بازی دارند. اما پینگ داخلی آنها با هم متفاوت است. آیا می دانید این دو وقتی به سرویس متصل شوند پینگشان داخل بازی چند می شود؟ کاربر اول وقتی به گادپینگ متصل شود پینگش از 140 به حدود 80 الی 90 میلی ثانیه کاهش خواهد یافت. اما همین اتفاق برای کاربر دوم متفاوت بوده و پینگ ایشان پس از اتصال به سرویس داخل بازی به حدود 130 میلی ثانیه خواهد رسید. همانطور که می بینید سرویس برای کاربر دوم که پینگ داخلی بالاتری داشته است عملا تاثیر چندانی به دنبال نداشته است.

 

B. سرویس کاهش پینگ برای چه کسانی مناسب نیست؟

در اینجا باید دوباره با ریاضی آشتی کنیم و چند عملیات جمع و تفریق ساده انجام دهیم!

اعداد زیر را به عنوان پینگ سرورهای گادپینگ به خارج از کشور در نظر بگیرید:

  • برای روتینگ اروپا – آلمان : 72 الی 85 میلی ثانیه
  • برای روتینگ روسیه یک (در سرویس نامحدود) : 60 الی 90 میلی ثانیه
  • برای روتینگ روسیه دو (در سرویس پلاس) : 40 الی 55 میلی ثانیه
  • برای روتینگ ترکیه : 40 الی 55 میلی ثانیه
  • برای روتینگ بحرین (در سرویس پلاس) : 50 الی 60 میلی ثانیه

شما با همان عددی سروکار خواهید داشت که بر روی روتینگ مرتبط آن بازی می کنید. مثلا در صورتی که سرویس پلاس دارید و گیمی که بازی می کنید بر روی ریجن روسیه باشد، عدد مورد نظر برابر با 40 الی 55 خواهد بود.

حالا با این عدد چه کار کنیم؟ خیلی ساده است، پینگ داخلی اینترنت خود را با آن جمع کنید! (محاسبه پینگ داخلی اینترنت)

در ادامه مثال قبل، فرض کنید پینگ داخلی اینترنت کاربر 25 میلی ثانیه می باشد، می خواهیم بدانیم پینگ نهایی ایشان پس از اتصال به سرویس بر روی سرورهای روسیه بازی چقدر خواهد شد؟ اصلا کار سختی نیست! عدد 25 را به اضافه (40 الی 55) خواهیم کرد، نتیجه نهایی حدود 70 میلی ثانیه خواهد شد.

پس بصورت کلی می توان گفت که سرویس برای کاربران زیر تاثیر گذار نمی باشد (و یا تاثیر کمی به دنبال دارد):

  • کاربرانی که جمع مقدار پینگ ثانویه (پینگ داخلی اینترنت + پینگ گادپینگ به خارج کشور) آنها از پینگ اولیه (فعلی) آنها داخل بازی (بدون استفاده از سرویس های جانبی) بیشتر باشد.
  • همه کاربرانی که پینگشان داخل بازی زیر 40 میلی ثانیه است.
  • کاربرانی که بر روی سرورهای داخل کشور بازی می کنند. (مانند زولا ایرانی)

 

C. راه حل های کاهش پینگ داخلی

همانطور که در ابتدای آموزش گفتیم، یکی از عوامل مهم که پینگ اینترنت شما را تعیین می کند فاصله است، یعنی هرچقدر فاصله شما از سرور مقصد بیشتر باشد، پینگتان نیز بیشتر خواهد بود. برای همین اگر ساکن یک شهر و استان هستید که نسبت به تهران فاصله زیادی دارد و پینگ داخلی اینترنتتان نیز به فرض مثال 40 میلی ثانیه است شاید چندان امید زیادی به پایین آوردن این عدد نباشد.

با این حال کارهایی که می توان بصورت عمومی برای پایین آوردن پینگ داخلی اینترنت انجام داد به شرح زیر است:

– ترجیحا با کابل لن به مودم متصل شوید، در صورتی که در اتصال خود از وای فای استفاده کرده اید در نظر داشته باشید که از مودم فاصله زیادی نداشته باشید.

– به سرویس های دیگر (اعم از فیلت//رشکن و غیره) متصل نشده باشید. اگر مشکل رفع نشد می توانید یک DNS را برای نمونه بر روی دستگاه خود ست کنید.

– هیچ یک از افراد داخل ساختمان (از جمله خودتان) مشغول دانلود نباشد.

– سعی کنید دستگاه (مودم) را به دور از وسایل الکتریکی، برقی و پریز برق قرار دهید.

 

الف. اگر اینترنت شما از نوع غیرسیمی (وایمکس/سیم کارتی) می باشد:

ابتدا با تغییر موقعیت مودم/موبایل سعی کنید وضعیت آنتن دهی را به حداکثر خود برسانید. مواردی که در بالا به آنها اشاره شد را رعایت کنید. درصورتی که مشکل همچنان پابرجا بود بهتر است به فکر تهیه یک اینترنت ADSL باشید چراکه متاسفانه کار دیگری نمی توان انجام داد.

ب. اگر اینترنت شما از نوع سیمی (ADSL) می باشد:

دقت داشته باشید که تلفن در حال استفاده نباشد، ترجیحا کلیه تلفن های متصل به پریز را موقتا از پریز بکشید. درصورتی که موارد بالا را هم رعایت کردید و مشکل همچنان پابرجا بود با پشتیبانی ISP خود تماس بگیرید و یا نهایتا از ISP هایی اینترنت ADSL تهیه کنید که دارای سرویس گیمینگ می باشند.

 

به یادداشته باشید حتی اگر پینگ داخلی اینترنت شما از 40 به 20 میلی ثانیه برسد یعنی پینگ نهایی شما پس از اتصال به گادپینگ داخل بازی 20 میلی ثانیه نسبت به بار قبلی که سرویس را متصل کردید بهتر خواهد شد.

 

3. حالت بازی کردن

در برخی از بازی ها مانند PUBG حالت بازی کردن هم مهم است. مثلا ممکن است پینگ شما وقتی بصورت تک نفره (Solo) بازی می کنید نسبت به زمانی که بصورت چند نفره در حال بازی هستید کمتر باشد. دلیل این اتفاق این است زمانی که بصورت چند نفره بازی می کنید، بازی بصورت خوکار شما را به یک سرور از کشوری که فاصله مناسبی نسبت به همه تان داشته باشد وصل می کند تا همگی پینگی تقریبا نزدیک به هم داشته باشید. مگر اینکه همگی (اعضای تیم) از یک کشور مشترک (یا بهتر است بگوییم از یک موقعیت IP مشترک) باشید.

پس در صورتی که بصورت چند نفره و با دوستانتان بازی می کنید و با مشکل بالا رفتن پینگ روبرو می شوید بهتر است همگی از گادپینگ و یک روتینگ مشترک جهت اتصال استفاده کنید، اما توصیه می شود برای اینکه دلیل مشکل بصورت دقیق مشخص شود در ابتدا بصورت تک نفره (Solo) به بازی کردن بپردازید و اگر مشکلتان رفع شد راه حل گفته شده را دنبال کنید.

 

4. پروتکل اتصال

در برخی موارد تغییر پروتکل نیز می تواند تاثیرگذار باشد. پروتکل ها در واقع درگاه ارتباطی میان اینترنت شما و سرور مورد نظر می باشند.

در گادپینگ تمامی پروتکل های استفاده شده بصورت کامل بهینه شده اند و نمی توان گفت پروتکل X از Y بهتر است، اما موضوعی که حائز اهمیت بوده این است که ممکن است بعضی از پروتکل ها بر روی برخی از اینترنت (ISP) ها بصورت موقت یا همیشگی دچار اختلال باشند، در اینگونه موارد تغییر پروتکل اتصالی می تواند تاثیر مثبتی در عملکرد سرویس، پینگ نهایی و روند کلی بازی داشته باشد.

لذا می توانید پروتکل اتصال به سرویس (مانند PPTP, L2TP, OV) را تغییر داده و موارد مختلف را بر روی اینترنت خود بررسی نمایید.

 

5. پهنای باند اینترنت

عامل دیگری که بر روی پینگ و کیفیت بازی تاثیرگذار می باشد پهنای باند و سرعت اینترنت است. توجه کنید که بالا بودن سرعت اینترنت لزوما به معنی پینگ بهتر نیست، اما کند بودن سرعت می تواند باعث بالا رفتن پینگ و افت کیفیت روند بازی آنلاین شود.

قبل از اینکه به سرویس گادپینگ و یا هرنوع سرویس جانبی دیگر متصل شوید، وارد سایت Speedtest.net شده و از سرعت اینترنت خود یک تست بگیرید. میزان دانلود و آپلود نباید به ترتیب کمتر از 3 و 1 مگابیت بر ثانیه باشد. در صورتی که پهنای باند اینترنت شما از اعداد گفته شده کمتر بود باید به فکر ارتقا و بهبود آن باشید. مخصوصا که سرعت آپلود اینترنت از اهمیت بالایی برخوردار است.

 

 

شما چه تجربه ای از استفاده از گادپینگ داشته اید؟

نظر خود را در پایین مطلب برای ما به اشتراک بگذارید!

.

21
اشتراک
admin

2.9 9 رای ها
امتیاز مطلب
مشترک شدن
مطلع شدن از
guest

37 کامنت
Inline Feedbacks
دیدن همه نظرات
به تو ربطی نداره

این چه وضعشه جمع کنید ببینم بازی آلبیون آنلاین رو چرا از لیست بازی حذف کردین پول هم میگیرین و هم حذف میکنین

آرش

سلام لطفا بازی فورزا هاریزون ۵ را اضافه کنید